تور قطار یـــــزد

خانه / تورها / تور قطار یـــــزد

برای ثبت نام تور قطار یزد روی لینک زیر کلیک کنید!

 

گشت های تور قطار یزد

میدان امیر چخماق یزد، آتشکده ورهرام، گوردخمه زرتشتیان، باغ دولت آباد تور قطار یزد

بافت تاریخ فهادان شامل مسجد جامع، زندان اسکندر، خانه لاری ها و....، ،زیارتگاه چک چک 

نارین قلعه، کاروانسرای میبد، فروشگاه دارایی بافی، مزرعه کلانتر

تاریخ اجرا تور قطار یزد

 28 آذر

خدمات 

قطار رفت و برگشت کوپه ای ،دو شب اقامت در هتل، گشت ها با وسیله نقلیه محلی تور قطار یزد

راهنما همراه، بیمه، ورودیه ها، سه وعده صبحانه، سه وعده پذیرایی

سروییس ها شامل نشده

ناهار _شام

برنامه سفر

روز اول: ساعت 22:35 شب با قطار کوپه ای تهران را به مقصد یزد ترک می کنیم.

روز دوم: ساعت 7:30 به شهر بادگیرها می رسیم. بعد از صرف صبحانه با وسیله نقلیه محلی ابتدا به میدان امیر چخماق رفته سپس به آتشکده 1500 ساله ورهرام میرویم.

از آنجا به گوردخمه های زرتشتیان می رویم. برای ناهار به رستوران رفته و از آنجا به باغ دولت می رویم.

به هتل رفته و اتاق هایمان را تحویل گرفته. عصر وقت آزاد برای گشت در یزد را خواهید داشت.

روز سوم: بعد از صرف صبحانه پیاده روی در بافت تاریخی فهادان را خواهیم داشت و از مسجد جامع یزد، زندان اسکندر و خانه لاری ها دیدن خواهیم کرد.

برای ناهار به رستوران رفته و از آنجا برای شب نشینی در کویر و استفاده از سافاری، شتر سواری و موتور راهی کویر میشویم.

ساعاتی را با همسفرهامون دور آتش به گپ و گفت می گذارنیم و از زیبایی های آسمان شب کویر لذت میبریم.

به هتل برای استراحت برمی گردیم.

روزچهارم: صبح اتاق هایمان را تحویل داده و با وسیله نقلیه محلی راهی اردکان برای بازدید از زیارتگاه چک چک میشویم.

سپس راهی میبد برای بازدید از نارین قلعه، یخچال خشتی، کاروانسرای شاه عباسی، کارگاه زیلو بافی و فروشگاه دارایی بافی میرویم.

ناهار را خورده و از کبوترخانه دیدن می کنیم سپس به کارگاه سفال رفته. شب به ایستگاه راه آهن یزد رفته و شهر قنات، قنوت و قناعت را با کوله باری از خاطرات خوش ترک می کنیم.

صبح روز بعد حداکثر ساعت 6 صبح در تهران خواهیم بود.


اطلاعات تکمیلی تور قطار یزد

آتشکده ورهرام

ابن بنای ارزشمند در شهر یزد یکی از جاذبه های دیدنی است که هنگام سفر به این شهر نباید آن را فراموش کنید.

آتش که نماد پاکی است در این آتشکده که از اهمیت بالایی هم برخوردار است قرار گرفته و به همین دلیل این مکان، با نام آتشکده وَرهُرام شناخته می شود.

این آتشکده از اوایل دهه ۴۰ برای بازدید عموم باز بوده و در سال ۱۳۷۸ در لیست فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است.

آتشکده  

مجموعه امیر چخماق

نام میدانی در شهر یزد است. مجموعه امیر چقماق شامل بازار و دو آب انبار است که قدمت‌شان به دوره تیموریان می‌رسد تکیه امیر چقماق در سال ۱۳۳۰ و در سال ۱۳۴۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدند.میدان امیرچقماق، یکی از شاخص‌ترین مجموعه‌های تاریخی و گردشگری  محسوب می‌شود.

مجموعه امیر چخماق  

زندان اسکندر

این بنای تاریخی با گنبد خشتی نشان‌دهنده تمدنی بی‌نظیر حتی در دل کویر است.

زندان اسکندر در این روزها شاید کاربرد قدیمی‌اش را نداشته باشد، نه زندان است، نه مدرسه اما می‌تواند گردشگران داخلی و خارجی را جذب کند.

بهای این بنا انقدر برای ایرانیان ارزش دارد که آن را در ۲۳ اسفند ۱۳۴۶ در کنار دیگر آثار ملی ایران ثبت کنند.

جهانیان هم ۳۶ سال بعد به نهایت زیبایی‌اش پی می‌برند و آن را در ۲۴ بهمن سال ۱۳۸۴ در محدوده ثبت جهانی و لیست جهانی یونسکو قرار می‌دهند.

  زندان اسکندر  

خانه لاری ها

مربوط به دوره قاجار است و در یزد خیابان امام خمینی، محله فهادان، مجاوره عمارت کلاه فرنگی واقع شده

خانه لاری ها شامل شش باب خانه با فضاهای کاملاً معماری ویژه خانه‌های کویری می‌باشد.

این خانه در سال ۱۲۸۶ قمری ساخته شده مالک آن حاج محمدابراهیم لاری بوده‌است.

سابقاً به عنوان خانقاه نعمت‌اللهی از آن استفاده می‌شد. مساحت آن حدود ۱۷۰۰متر وزیر بنائی معادل ۱۲۰۰متر مربع را داراست. درها، پنجره‌ها، ارسی‌ها و اتاقهای آینه کاری و نقاشی شده آن یکی از نمونه‌های زیبا و عالی خانه‌های اعیانی قرن سیزدهم است.

  خانه لاری ها  

مسجد جامع 

به شیوه یک ایوان در دل کویر می‌باشد و در طی حدود ۱۰۰۰ سال و سه دوره بنا شده‌است.

پایه‌های اصلی مسجد در زمان ساسانیان بر روی یک آتشکده گذاشته است ولی بعد از اسلام در دوره ایلخانی و تیموری بصورت مسجد تکمیل شده است.

بنای گنبد خانه متعلق به دوره ایلخانی و سر در رفیع مسجد را متعلق به زمان شاهرخ و دوره تیموری دانسته‌اند. این بنا از لحاظ خوابیدگی گنبد، سردر رفیع و بلند و همچنین کاشی کاری زیبا و منحصربه‌فرد، شهرت دارد.

 

باغ دولت آباد

 این باغ از دو بخش کلی اندرونی و بیرونی جلو خان تشکیل می‌شود. دولت‌آباد از دیدگاه گونه‌شناسی عملکردی، باغ «سکونتگاهی-حکومتی» است.

به نحوی که باغ بیرونی محل انجام تشریفات حکومتی، مراسم ورزشی و اداره امور شهر بوده‌است و باغ اندرونی، بخش خصوصی و اقامتگاهی مجموعه به‌شمار می‌رفته‌است.

درباغ‌های سکونتگاهی-حکومتی، عرصه اندرونی را از سایر عرصه‌ها کاملاً متمایز می‌کردند و حتی دربان یا حاجبی را برای نظارت بر آن تعیین می‌کردند.

نارین قلعه

یکی از قدیمی‌ترین شهرهای استان یزد است، این شهر به خاطره برخورداری از بافت تاریخی، بسیاری از عمارات و بناهای ارزشمند خود را در فهرست سازمان میراث فرهنگی کشور به ثبت رسانده‌است.

معروفترین اثر تاریخی شهرستان  میبد دژ باستانی نارین قلعه یا به گویش محلی نارنج قلعه است. در ترکی به این بنا نارین قالا گفته می شود که معنی قلعه کوچک می دهد

این قلعه دیدنی با حدود ۵۰۰۰ سال قدمت کهن‌ترین ارگ حکومتی جهان می‌باشد. همچنین نارین قلعه بزرگترین بنای خشت و گلی به جا مانده از دوران قدیم در سراسر جهان است.

  نارین قلعه

یخچال خشتی

این یخچال خشتی که هنوز از دوران قاجار بر جای خود استوار است در مدخل شهر ابرکوه قرار گرفته، به طور کلی بخچال ها مخصوص انبار کردن یخ در زمان های گذشته بوده است و تنها راه ورودی به آن عبارت از دریچه کوچکی بوده است که پس از وارد کردن یخ مقداری گیاه خشک روی آن ریخته و بلافاصله دریچه را مسدود می نموده اند تا در تابستان بتوانند از یخ ها استفاده کنند.

  یخچال خشتی

کبوترخانه

از مکان هایی هستند که شاید امروزه کمی عجیب و غریب به نظر برسند، ولی زمانی از معروف ترین و کاربردی ترین بناهای موجود در برخی از شهرهای ایران محسوب می شدند.

امروز قصد داریم تا شما را به یکی از معروف ترین کبوترخانه های کشور ببریم که در استان تاریخی یزد و شهر زیبای میبد قرار گرفته است.

برج کبوترخانه میبد با چهار هزار لانه کبوتر یک شکل، پذیرای گردشگرانی هست که به این شهر سفر می کنند. برای آشنایی با این اثر تاریخی، با مجله گردشگری الی گشت همراه شوید.

  کبوتر خانه  

کاروانسرای شاه عباسی

این بنا که به نام «کاروانسرای شاه عاسی» نیز شناخته می‌شود، در شمار کاروانسراهای میان‌راهی دوره صفویه جای دارد و از دید طراحی فضایی، شیوه معماری و جایگاه جغرافیایی اهمیت ویژه‌ای دارد.

کاروانسرا میبد هسته بنیادین یکی از کامل‌ترین مجموعه‌های راهداری بوده و بناهایی مانند  چاپار خانه آب انبار  و یخچال در کنار وجود داشته‌است.

در میانه کاروانسرا، حیاط چهارگوش پهناوری با گوشه‌های پخ دیده می‌شود و گرداگرد حیاط را ایوانچه‌ها و حجره‌های پشت آن‌ها فراگرفته‌ است.

 

چک چک

زیارتگاه چک چک (پیر سبز)‌ در حوالی اردکان از مهم‌ترین زیارتگاه‌های زرتشتیان جهان میباشد که از اهمیت و ارزش زیادی نزد پیروان این دین برخوردار است.

با این حال بازدید از این مكان معنوی برای گردشگرانی از مذاهب دیگر می‌تواند به نزدیکی فرهنگی و آشنایی با ادیان و آیین‌های مختلف بینجامد.

زرتشتیان زیارتگاه‌های متعددی دارند؛ هرچند زیارتگاه چک چک به‌خاطر شکل خاص و موقعیت جغرافیایی‌اش، شهرت بیشتری دارد و از همین رو علاوه بر زرتشتیان، گردشگران زیادی نیز از آن دیدن می‌کنند.